Ostatnie spojrzenie na Kraków - Pomnik Żołnierzom Polski Walczącej - 11 października 2014

DSC_0007.jpg

Imgur

DSC_0006.jpg

Imgur

Zdjęcie własne, wykonane starym smartfonem Sony Xperia (model zapomniany), kupiony przed moją poprzednią Xperią T3.

Postanowiłem napisać na swój blog w serwisie DBlog notkę o wycieczce do Krakowa, którą odbyłem 11 października 2014 roku i z której już wrzuciłem kilka zdjęć na Steepshot. Ta część notki będzie integralną częścią całości, nad którą pracuję i będzie zakończeniem tej notki.

Bardzo zaintrygowała mnie ta rzeźba, która znajduje się nad Wisłą, niedaleko parkingu dla autokarów. Postanowiłem zrobić temu pomnikowi kilka zdjęć, zanim wsiedliśmy do autokaru o godzinie 15:00 i udaliśmy się do Pieskowej Skały na obiado-kolację. Później szukałem w internecie informacji o tym pomniku.

Dowiedziałem się, że jest to Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej, który stoi niedaleko domu towarowego Jubilat na Bulwarze Czerwińskim, a dokładniej to jest na rogu ulic Powiśle i Zwierzynieckiej, tuż przy parkingu dla autokarów. Autorem tej rzeźby był słynny polski artysta, zmarły w październiku 2017 roku Bronisław Chromy, który był także autorem słynnego pomnika Smoka Wawelskiego stojącego nad Wisłą, u podnóża wzgórza wawelskiego, na którym stoi Zamek Królewski na Wawelu. Bronisław Chromy był rysownikiem, malarzem, rzeźbiarzem, a przede wszystkim profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej został odsłonięty 17 sierpnia 1992 roku, w 75 rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych w Krakowie.

Niestety nie udało mi się już podejść bliżej do tego posągu i go dokładniej sfotografować, ponieważ musieliśmy już wsiadać do autokaru i odjeżdżać. Widziałem zdjęcia tego posągu w internecie. Rzeźba ta składa się z dwóch części. Na samym dole stoi znicz o kształcie sześciokąta, a nad nim znajdują się trzy ptaki z rozpostartymi skrzydłami. Na sześciokątnym cokole posągu, który jest zniczem, były zamontowane na jego bokach trzy tablice, oraz pomiędzy nimi trzy słynne symbole Polski Walczącej. Ponad zniczem znajdują się trzy ptaki z rozpostartymi skrzydłami, które wyglądają jakby ze sobą walczyły. Na jednej z tablic posągu widniał napis: "Bohaterom Armii Krajowej", na drugiej tablicy widniał napis: "Żołnierzom Polski Walczącej poległym na wszystkich frontach II wojny światowej", na trzeciej tablicy widniał napis: "Żołnierzom Rzeczypospolitej Polskiej straconym, prześladowanym, zmarłym, w czasach terroru hitlerowskiego i stalinowskiego".

Mam nadzieję, że ten pomnik jeszcze stoi w tym miejscu, bo z chęcią bym się wybrał do Krakowa trochę pozwiedzać i porobić parę zdjęć lepszej jakości, niż moją stareńką Xperią, model zapomniany.